Program za proracun grejanja
Sigurno ima i neka manje komplikovana jer takav nivo detaljnosti nije vazan za kucu. Za nibco cevi koje spominjes ti ne mogu pomoci. Pretpostavljam da je to slicno aluplex cevima radio sam sa Rehau plasticnim cevima i spajaju se spojnicama koje se zavrcu rukom.
Po meni, plasticne cevi imaju smisla samo ako ih stavljas u pod: ako se vide tesko ces ih postaviti ravno da lepo izgledaju. Sve je izvodljivo, samo kreni polako redom. Quote: Sve je izvodljivo, samo kreni polako redom. Ja upravo radim sam rekonstrukciju kotlarnice bakarnim cevima i mekim lemljenjem. Koja je to dnevnica!!! Najjeftiniji od 4 je bio evra ali ne uliva mi poverenje, a i preskupo mi je.
Ceo alat je ispod din, pa polako. Kako da izracunam koliko je kilovata potrebno za zagrevanje tj da li je kotao alfa plam central 23kw dovoljan i da li se isti kotao moze kasnije koristiti i kada se toplotni gubici smanje ugradnjom demit fasade? Da li mozda znas kako se racuna koliko je potrebno kilovata za zagrevanje ukoliko su poznati gubuci i kubikaza prostora za zagrevanje? Odgovorio sam na pp.
Ja bih i dalje pre radio sa metalnim cevima. Raspitaj se dobro. E sad u slucaju da radim sa cevima za podno grejanje trebalo bi da su to aluplex cevi da li je moguce da ne bih stemovao kosuljicu u podu da te cevi nekim drzacima fixiram i provedem po zidu? Razlika temeperature 40 je uvek kada je sa jedne strane grejani a sa druge negrejani zid.
Ako se potkrovlje greje onda je razlika temperature 0 pa nema gubitaka. Ako se ne greje onda E sad kad sve to izracunam i odredim potrebne radijatore sta je sledeca stavka, promer cevi, kolicina potrebne vode? Da, presek cevi i crtanje trase. Pa skupljanje para. Dva voda od kotla opsluzuju po jedan radijator, dok srednji vod opsluzije 4 radijatora. Da li je to moguce ili je potreban jos koji vod od kotla za opsluzivanje ovih radijatora? Od kotla ti idu cevi za sve radijatore pa se onda grana.
Toplotnim pumpama su naglo pale cene kod nas ove godinei sada su vec jeftinije od klasicnih kotlova na cvrsta goriva cena kompleta tj kotlarnice kao celine sa sve pumpama, ventilima, akumulacijom, automatikom, itd sve sto inace treba po pravilima struke i ubrzano se priblizavaju ceni aktuelnih gasnih kondenzacionih kotlova.
U Novom Sadu postoji preduzetnik koji pravi kotlove na pelet po narudzbi ali je to skuplje. Iskustvo iz porodicne kuce od kvadarata, TP na vazduh kao energent, proslogodisnji mesecni racun u najhladnijem i najduzem mesecu januaru je oko 6. Shodno tome za slicnu kucu povrsine m2 treba ocekivati do dinara racun. To je ukupan trosak, 16 sati vise tarife i 8 sati nize tarife, nema nikakvih dodatnih skrivenih troskova.
Tipicna toplotna pumpa pravi novcanu ustedu na nivou da se cena ugradnje same pumpe vraca kroz godina pri poredjenju sa najejeftinijim mogucim klasicnim elektro kotlom, a u odnosu na klasicne kotlove vec za godine se ponisti razlika u pocetnoj vecoj ceni.
U ponudi sada ima TP nominalnih kW za isporuku u novembru ako se sada naruci i upise nalistu cekanja , vrhunskog kvaliteta a popularne cene od ove godine pogodnih upravo za manje pororicne kuce i slicne objekte m2 povrsine. Jako je vazno pravilno dimenzionisati grejni sistem a to posebno dolazi do izrazaja kod TP jer tu ostro skace cena sa porastom grejnoeg kapaciteta.
Uglavnom, za sve sto se pozeli postoji adekvatno tehnicko resenje. Prejako odabrani kotao u startu kosta vise, manje efikasno radi pa i tu trosi vise energenata nego sto je nuzno, zahteva jace pumpe sto je opet bacanje novca, sire cevi bacanje novca itd povlaci u lancu vise troskove. Stoga je da ponovim adekvatan termicki proracun zgrade ubedljivo najjeftiniji dugorocno ulozeni novac koji se bukvalno strostruko vraca na ustedama tokom niza godina.
TP na vodu ili TP na zemlju su efikasnije u radu od TP na vazduh ali zahtevaju obimne i ne jeftine zemljane naknadne radove. Jedino kada se u startu prilikom gradnje kuce i izradi temelja u paketu rade i zemljani radovi za TP takve TP su puno atraktivnije finansijski. Originalno postavljeno od Gavra.
Od MeganeSport u forumu Elektro odeljenje. Odgovora: 9 Posl. Ventilator grejanja kabine zuji! Odgovora: 3 Posl. Kod zidova koji imaju provetrenu fasadu zbog vlage , za Rs se uzima 0, Materijal koji dodajes u listu ne utice na Rs, vec na ukupni R. Primetices samo po Disipaciji u tabeli promene u odnosu na materijal koji si uneo u listu.
Imam problem sa interfejsom kada kursor ostane na listama na desnom delu gde se ubacuju brojke, ali nije do mene vec do programskog paketa koji koristim. Nemoj uzimati samo svoju kucu za primer.
Ja radim kao tehnicar za merno-regulacionu tehniku, tj. Ako se radi ogromna zgrada sa stotinak grejnih tela, posteno odradjen proracun cini ogromnu razliku. Sve zavisi sta je musterija zeljna da plati Ja sam mislio da je to ukupno R. Nisam obratio paznju i zato stekao utisak da ne radi kako treba Sto se tice lambda vrednosti, ne mogu ti puno pomoci. Bobby, vrijedno pohvale. Nadam se , da moderato nije shvatio to reklama. Kako je zastavljen, po posameznim sobama, mi tvoj program djeluje kao "" mali Phpp " kalkulator.
Ja upotrebljavam U-Wert, za kontrolu. Evo ovako - odlucio sam da program bude besplatan za licnu upotrebu. Da bi se u tabelu unela disipacija zida potrebno je kliknuti negde na A1, A2, B1ili B2. Program uzima decimalni zarez ili tacku onako kako su podeseni Locale u operativnom sistemu.
Nemam nacina da se orijetisem prema odabranoj tastaturi. Razmisljao sam dosta o ovome i ranije, ali mi je ta tabela kao programska komponenta jako problematicna, jedva sam je naterao da radi zadovoljavajuce. Ne bih zeleo da sada ponovo cackam njen programski kod.
Jedino sto bih eventualno mogao da odradim je da negde ubacim neko dugme "izracunaj". Inace, u Help fajlu je vec dokumentovano da se izracunavanja odigravaju kada se klikne na neki od zidova. Veruj mi da mi je ovo izgledalo kao najbolji balans izmedju funkcionalnosti, jednostavnosti ukapirati sta je pred tobom bez zavirivanja u Help , i na kraju - mojih mogucnosti da ulozim vremena u ovaj hobi projekat.
Ne bih voleo da nacickam program opcijama, i da ga ucinim nepreglednim. Mislim da kosi zid nije bas preko potreban, a morao bih da preradim ceo kod programa, posto su mi modeli zidova definisani u samoj osnovi programa. Vise potreba imam da ubacim vise od dva otvora po zidu, ali mi interfejs onda postaje prevelik da bi stao na vecinu ekrana koji se ugradjuju u laptopove.
Za Rs i pripadajuce teorijsko znanje imas objasnjenje u Help fajlu. Ma super je. Meninije hteo da radi sa decimalnim zarezom iako je srpska tastatura Excel radi sa zarezom pa sam zato napisao. Neka ovo bude gotovo. Prvo da se neizmerno zahvalim Bobby, svaka cast na trudu i nesebicnosti! Vrlo je jednostavan za koriscenje. Jedan predlog: ako je moguce da se ubaci opcija otvora za 'Tavanicu' jer kada se racuna za potkrovlje malo je nezahvalno jer ne mogu da se korektno ubace krovni prozori Da li bi bilo korektno samo pomnoziti dobijeni broj sa predvidjenim brojem sati kada bi grejanje trebalo da radi?
Ako da, verujem da postoji neki standardni broj sati s obzirom da ne verujem da se uzima npr 16h jer realno grejanje ne radi sve vreme nikad. Izvinjavam se na glupim pitanjima ali sam stvarno mnooogo zardjao Sto se pitanja tice, mogu ti samo reci - "puno ti hvala".
Negde se podvukla greska u beleskama pa se onda provukla i kroz ceo program, i kako sam svo vreme gledao samo brojke, nisam ni zapazio da imam gresku u jedinicama. Upravo sam postavio verziju 1. Otvore u tavanici i podu unosis na istom mestu kao i otvore u zidovima. Skinuo sam program ali kada izvrsim proracun za zid A1 i predjem na A2,program prijavljuje gresku i ponisti proracun.
Pomoglo bi mi kada bih znao koju gresku prijavljuje i pod kojim uslovima sta si uneo od podataka za zid A1. Sada sam video da SourceForge i dalje daje verziju 1.
Ispravio sam na SourceForge - sada je verzija 1. Pretpostavljam da si pre toga dobio verziju 1. Skinuo sam novu verziju ali,iako sam uporan ,stalno dobijam isto.
0コメント